Uplynulo už veľa času od konania Majstrovstiev a akoby sa o nich nechcelo hovoriť a písať. Je to buď tým, že boli dobré a splnili to čo sa od Majstrovstiev očakáva, alebo sú aj ďalšie názory, ktoré si nachádzajú svoje miesto len v kuloároch. Tak ja to hodnotím takto a určite sa nájdu aj ďalší, ktorí svojími postrehmi doplnia polemiku o tomto celoslovenskom podujatí.
Majstrovstva Slovenska furmanov 1.7.2017 v Belej nad Cirochou.
Súťaže furmanov na Slovensku sa stali súčasťou športových podujatí a vidieckej turistiky už 17 rokov. Obľuba tohto športu, ktorá láka jak furmanov tak aj divákov je výsledkom pôsobenia občianskeho združenia Asociácie furmanov Slovenska (ďalej len AFuS), ktoré bolo založené v roku 2000 z iniciatívy bývalého starostu Polomky Františka Ďurčenku. V Polomke na Horehroní sa uskutočnilo na pozvanie tohto starostu prvé stretnutie majiteľov chladnokrvných koní, ktorým sa návrh na založenie tohto združenia páčil najmä po prvej súťaží furmanov, ktorá sa uskutočnila v Polomke na jeseň roku 2000. Dnes môžeme povedať, že aj po sedemnástich rokoch zaujímavá súťaž majiteľov chladnokrvníkov – furmanov neklesá na popularite. Je to hlavne zásluhou ochotných súťažiacich a hlavne divákov, ktorých je na nie jednom súťažnom podujatí vždy viac ako 2000. Sú ochotní obdivovať výkony súťažiacich a ich krásnych chladnokrvných koní. Každý rok sa uskutočňuje viac ako 25 súťaží na Strednom a Východnom Slovensku. Zaujímavé sú súťaže furmanov v zimnom období.
V tomto roku Asociácia furmanov Slovenska organizovala už 12. ročník Majstrovstiev Slovenska furmanov (ďalej len Majstrovstva) ako súťaž najaktívnejších a najkvalitnejších furmanov so svojimi najsilnejšími pomocníkmi dvoj záprahmi koňmi. Tento ročník Majstrovstiev sa podujala zorganizovať Obec Belá nad Cirochou so svojím starostom pánom Jánom Vajdom a aktívnymi furmanmi a členmi AFuS . Je to obec s 3400 obyvateľmi na krajnom Východnom Slovensku v okrese Snina. Starosta so svojimi obyvateľmi pripravili naozaj dôstojný športový areál, ktorý poskytol veľmi dobré podmienky pre súťažiacich ale hlavne pre kone. Všetkým je asi známe, že kôň si vyžaduje osobitnú starostlivosť od svojho majiteľa aby mohol plniť všetky požiadavky furmana v súťaži. A že to boli naozaj Majstrovstva náročne na fyzické psychické aj zdravotné požiadavky ukázala súťaž v ťažkých podmienkach, ktoré vytvorilo okrem náročných súťažných disciplín a daždivé počasie.
Daždivé počasie sprevádzalo súťaž až do 14-nastej hodiny. Pre tieto Majstrovstva technická komisia AFuS pripravila náročné štyri disciplíny. Prvá súťažná disciplína – „majstrovský slalom s vozom“ kládla na súťažiace záprahy a furmanov úlohu prekonať 11 prekážok, ktoré bolo možné viackrát prekonávať len cúvaním, je pre záprahy zvlášť náročné. Náročnosť sa stupňovala tým, že trvalým dažďom sa terén rozbahnil a teda aj furmanov z pod kopýt blato hojne okydávalo. Súčasťou prekážok bolo aj vstup a beh v tečúcom potoku dvakrát cca 60 m a to raz v jednom potom opačnom smere. Diváci každého súťažiaceho odmenili búrlivým potleskom za výkon pri prekonávaní každej prekážky, medzi ktoré okrem iného boli - prechod cez slalomové pole s dvoma otočkami, zrazenie stojaceho kláta ojom voza, cúvanie do stodoly dvakrát, prejazd šikmým návrším tiež dvakrát , prechod cez most, prechod cez tesný a zakrivený lesný terén. Náročnosť vyvrcholila úlohou cúvania záprahu s vozom asi 20 m do cieľa. V tejto náročnej disciplíne v súťaži mali najlepší čas a teda zvíťazili Ján Francisty mladší z Krupiny, druhé miesto zaujal Michal Raškevič z Kamienky a bronzové ocenenie získal domáci súťažiaci Ján Suško z Belej nad Cirochou.
Ďalšou disciplínou týchto Majstrovstiev mala byť disciplína na výdrž záprahu s postupným pripínaním štyroch klád dreva o hmotností každého cca ¾ m3. Vzhľadom na vývoj počasia ale aj časovej náročnosti prvej disciplíny sa kompetentné vedenie Majstrovstiev rozhodlo túto disciplínu vynechať.
Ďalšou teda treťou súťažnou disciplínou bolo „umenie v práci s drevenou kládou. Táto disciplína si vyžadovala sústredenú súčinnosť furmana, jeho pomocníka a záprahu. V ťažkých podmienkach rozbahnenej súťažnej plochy, furman a jeho pomocník už sa neviezli na voze ale museli celú disciplínu chodiť aj bežať za svojim záprahom, ako vidieť na obrázkoch . Disciplína obsahovala prekonať päť prekážok a to nie ťahaním klady ale tlačením. Vysoká náročnosť disciplíny kládla na umenie furmana pri vedení záprahu , aby nedošlo k zraneniu koní. Prvou úlohou bolo tlačením klady trafiť do visiaceho zvonca. Keď zvonec zazvonil bola úloha splnená. Furman so svojim záprahom a kladou medzi koňmi pokračoval k ďalšej úlohe – kladov trafiť do žliabku, v ktorom bol klátik a ktorý musel byť kladou vytlačený až spadol za prekážku. Treťou úlohou bolo natiahnutie klady na povalku, teda priečne uložené, cca 50 cm hrubé a dlhé asi 1,5 m, drevo. Po tomto dreve sa musela klada pretiahnuť tak aby nespadla ani na jednom ani na druhom konci. O náročnosti hovorí skutočnosť, že sa to asi polovici súťažiacim nepodarilo na prvýkrát a museli absolvovať trestné kolo zopakovaním tejto úlohy. Predposlednou úlohou bolo umiestnenie klady tlačením na miesto z ktorého vychádzal a to veľmi presne za čeliť ku cieľovej klade. V malom priestore prepnúť záprah do druhej klady, ako poslednú úlohu, ktorú klusom odtiahol do cieľa. Najlepšie si počínali aj najlepšie časové hodnoty dosiahli : ako prvý Pavol Kitaš z Golianova, ako druhý bol ocenený Ján Francisty starší z Krupiny, a tretie miesto zaujal Jakub Ďurica z Brezovice.
Poslednou súťažnou disciplínou bol „ťažký ťah s dvoj záprahom - kráľovská disciplína“. V nej furmani museli preukázať umenie vedenie záprahu v ťahaní ťažkého bremena, čo na týchto Majstrovstvách predstavovalo 6 ks klád o objeme 6x3/4 m3. Znova tu musíme povedať, že náročnosť disciplíny bola znásobená rozmočeným terénom. Spôsobilo to u mnohých, že sa záprah šmýkal, teda sa kôň nemohol plne oprieť do chomúta. Bremená sa postupne pripínali, teda každých 10 metrov pomocník pripol ďalšiu kladu. Celková dĺžka súťažného koridoru bola 50 m, ktorú furman so záprahom a postupným pripínaním klad musel zvládnuť do dvoch minút. Je to základné pravidlo, ktoré je určené pravidlami AFuS pre ochranu zvierat – koní, aby nedošlo k ich trápeniu. Zároveň furman, ktorý vedie záprah nesmie kone udrieť bičom, inak by bol diskvalifikovaný. Za takýchto podmienok sa podarilo prekonať celú dĺžku trate – koridoru so svojím záprahom, len jednému súťažiacemu, domácemu Jánovi Suškovi z Belej nad Cirochou, ocenený ako prvý. Druhé najsilnejšie chladnokrvné kone a výborne vedenie záprahu preukázal Ján Francisty mladší z Krupiny. Tretie miesto teda výborne vedenie záprahu a prekonanie dĺžky koridoru zaujal Jozef Porvazník z Modrej nad Cirochou.
Celkové výsledky z troch súťažných disciplín a teda :
Majstrom Slovenska v súťaží furmanov so záprahom chladnokrvných koní sa pre rok 2017 stal Ján Francisty mladší z Krupiny. Druhé miesto – vicemajster zaujal Ján Suško z Belej nad Cirochou. Tretie miesto a bronzové ocenenie získal Pavol Kitaš z Golianova.
Na záver je potrebné povedať, že 12. Ročník Majstrovstiev Slovenska furmanov so svojimi záprahmi chladnokrvných koní prebehol aj v zložitých a náročných prírodných podmienkach veľmi dobre a právom si zaslúži to najvyššie ocenenie vrcholného športového podujatia. Preto aj touto cestou je potrebné vyjadriť poďakovanie všetkým, ktorí sa organizovania týchto majstrovstiev zúčastnili. Predovšetkým kolektívu Obce Belá nad Cirochou so starostom Jánom Vajdom, kolektívu AFuS s jeho predsedom Jozefom Puškárom, rozhodcom Jozefovi Michňovi, Jánovi Šantovi a Patrikovi Žilíkovi a Vilkovi Gregovi, technickej komisii AFuS a navrhovateľovi súťažných disciplín Petrovi Choborovi . Hlavne však všetkým štrnástim súťažiacim furmanom , ktorí si nomináciu na Majstrovstva vypracovali najmä dobrými výsledkami v súťažia a účasťou počas celého roka, sú to: Ján Pehanič , pomocník Martin Guľa, Jozef Porvazník, pomocník Miroslav Porvazník, Jozef Bratko, pomocník Ján Pliška, Stano Dvorščák, pomocník Jakub Ďurica, Jaroslav Petrenka, pomocník Martin Mucha, Michal Raškevič, pomocník Vladimír Polomček, Peter Chobor, pomocník Jozef Surinsky, Jakub Ďurica, pomocník Peter Ďurica, Pavol Kitaš, pomocník, Pavel Pavelek, Ján Francisty ml., pomocník Ján Francisty st. Ján Suško, pomocník Peter Burda, Peter Pardus, pomocník Jaroslav Zajac, Ján Francisty st., pomocník Ján Francisty ml. Poďakovanie za priazeň patrí aj tisícke divákov, ktorí aj napriek neutichajucému dažďu sledovali a výdatne potleskom podporovali súťažiacich. Je potrebné veriť, že sa takéto podujatia budú aj naďalej organizovať na podporu vidieckej turistiky a pre ukážku zdravého športového zápolenia.
František Ďurčenka, čestný predseda AFuS
Ilustračné foto z Majstrovstiev vo foto galérii.