Furmanská súťaž v Závadke n/Hronom

26.09.2007   •   František Ďurčenka

Po prvýkrát sa organizovala furmanská súťaž v Závadke n/Hr. Pôvodne plánovaná súťaž v kalendári AfuS sa mala konať v Polomke, v kolíske furmanských súťaži aj sídle asociácie. Čo sa stalo, že sa súťaž nekonala v Polomke, kde sú k tomu vytvorené najoptimálnejšie podmienky  priestorové, aj materiálne. Pre odpoveď si musíme trocha siahnuť aj do histórie problémov okolo furmanských súťaži v Polomke. Ako v roku 2002 nastúpil do funkcie starostu pán Ing. Lihan to s touto súťažou začalo ísť z kopca. Nepripravenosť súťaže, nesplnenie prísľubov furmanom, odmietnutie poskytnutia financií, ktoré schválilo  obecné zastupiteľstvo, absolutný nezáujem o 3. ročník Majstrovstiev Slovenska zo strany starostu a nakoniec pre rok 2007 už aj obecné zastupiteľstvo nezaradilo toto originálne podujatie do kalendára kultúrnych ani športových podujatí. Teda má v tom prsty starosta ale aj jeho „spoluborci“ z obecného zastupiteľstva. Verím, že onedlho budeme môcť zverejniť aj ich mená.

            Moja snaha udržať túto súťaž v tejto Horehronskom mikroregióne, kde celoslovenská aktivita tohto nevšedného a zaujímavého športu vznikla, vyústila do rozhodnutia ponúknuť túto atraktivitu susednej obci Závadka n/Hr. Obec, ktorá má veľmi podobnú kultúru, veľa spoločných znakov s Polomkou aj tradícia furmanstva bola takmer spoločná. To vlastne aj rozhodlo, že po porade so starostkou obce a obecným zastupiteľstvom sa 24.augusta 2007 súťaž bude v Závadke n/Hr. Celej príprave sa venoval široký kolektív poslancov OZ, pracovníkov obce na čele s pani Ing. Vierou Noskovou, starostkou obce. Celé know how  som poskytol, pretože celá organizácia vrátane pravidiel sa tvorila v mojej domácej kancelárií. Moje dlhoročné skúsenosti od vzniku týchto súťaží som poskytol organizačnému štábu a spoločne sa nám podarilo za tak krátku dobu súťaž pripraviť. Dnes už môžeme povedať podľa názorov divákov aj furmanov, že sme ju pripravili kvalitne na veľmi dobrej úrovni. Je teda možné vysloviť myšlienku : v myslí alebo v dokumente je možné vymyslieť, vyjadriť veľké veci hodné aj najvyššieho ocenenia, no za ich realizáciu sa musia postaviť ľudia, ktorí majú chuť obetovať sa za veľkú, peknú vec, pre obec, región pre ostatných ľudí.

            Súťaži sa zúčastnilo sedem furmanov z okolitých obcí ale prišli aj esa ako Peter Chobor z Pavloviec, Peter Žilík z Brezna, Porvazník Jozef z Modrej n/Cirochou Karol Tešlár z Pohorelej. No dobre sa zaradili do súťažnej partií aj ďalší z okolia a to Janko Mesiarkin z Polomky, Krkoška Ľubomír z Pohorelej a Ďurica Rudolf z Heľpy. Boli sľúbení aj ďalší veľmi dobrí furmani ako Janko Suško z Belej n/Cirochou, ktorý z „ďalekého“ východu aj sa vybral no odtrhla sa mu nádrž na aute pri Vranove nad Topľou a nedošiel. Sľúbili sa aj ďalší dobrí furmani z Pohorelej, kde furmanstvo na Horehroní najlepšie zvučí, no nie dobrý chýr prišiel, chlapi sa neovládli a nepríšli. Škoda, veď sa volalo po tom, aby súťaž na Horehroní bola aj pre miestnych z mikroregiónu no potom si musíme položiť otázku, prečo to furmani nevyužili. Tým, ktorí prišli a súťažou obohatili sportovo-spoločenský víkend v Závadke n/Hr. úprimne za celý organizačný štáb ďakujem.

            Po živej pozvánke obcou sa vykonal akt otvorenia súťaže. Okrem starostky obce, ktorá sa furmanom slávnostne prihovorila, sa k furmanom veľmi dôverne a s plnou úctou furmanskému stavu prihovoril hosť najvzácnejší a to štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva SR pán Ing.Vladimír Palša, CSc. Zvýraznil dôležitosť tohto podnikateľského odboru a povzbudil súťažiacich k čestnej súťaživostí. Potom pán štátny tajomník sledoval dve súťažné disciplíny, odovzdal ocenenia a veru aj koníkom  potľapkaním preukázal  blízky vzťah k týmto zvieratám.  Súťaže sa zúčastnili aj ďalší hostia, prednosta OÚ v Brezne Ing. Ján Medveď, riaditeľ SP Ing. Černický, riaditeľ Daňového úradu v Banskej Bystrici Ing. Miroslav Tomáš a iní vzácni hostia.

Súťaž riadil riaditeľ Ing. Kirsch a ja ako  manažér súťaže. Vytvorená veľmi priateľská atmosféra medzi súťažiacimi pretrvala až do konca súťaže. Táto bola zárukou, že súťaž prebehla dynamický, bez škriepok a nedorozumení. Zvíťazili tí najlepší ale z podujatia odchádzali spokojní všetci a to je cieľ tejto súťaže. Spokojní boli aj diváci, pre ktorých sa to vlastne robí, pochvaľovali a vysoko hodnotili celé podujatie. Mal som možnosť vypočuť viacerých a bol som rád, že úprimne vyjadrovali kladné hodnotenia.

Ako a čo ukázali súťažiaci, ako bolo pripravené súťažisko, ktoré disciplíny a ako boli postavené:  Projekt súťažiska bol postavený tak, aby sa všetky prekážky a pomocný –súťažný materiál zasadil do súťažnej plochy pred súťažou a potom aby neprekážal pri absolvovali súťažných disciplín. Podarilo sa to a aj súťažiaci furmani ocenili celú zostavu. Tiež neboli žiadne pripomienky na zaradené súťažné prekážky, ich náročnosť a bezpečnosť, čo sú základné kritéria pre kvalitnú súťaž. Stavba jednotlivých disciplín kládla vysoké nároky na majstrovstvo furmanov a tréning záprahov. Zároveň umožňovali dosahovať veľmi dobré časy len s ojedinelým ukladaním trestných sekúnd. Súťažiaci mali možnosť ukázať svoje umenie ovládať svoj záprah a dobre zvládali úlohy súťažných disciplín aj „nováčikovia“ súťaže furmanov. Bol to súťažiaci furman s pomocníkom a záprahom veľmi  pekných koní z Heľpy, ktorí súťažil prvýkrát. Veľmi dobré výsledky zaznamenávali furmani z ťažkými koňmi ale i Porvazník Jozef, ktorý prišiel na súťaž z ľahkými koníkmi. Tento si získal veľkú priazeň aj v najnáročnejšej silovej disciplíne, pretože jeho koníky sa veľmi usilovali a dokázali pekný výkon s primeranou záťažou 3 x ½ m3  klátov.

Do súťaže boli zaradené klasické súťažné disciplíny: furmanský slalom, disciplína na presnosť a šikovnosť,  stíhacia, divácky veľmi obľúbená súťažná disciplína  s metrovicou a štvrtá disciplína silová ako ťažký ťah smrekových klátov.

Furmanský slalom bol doplnený o prekážku U-čko, ktorá kladie nároky na točenie záprahu a voza doprava s nástrahou symbolickej ohrady v tvare U, kde aj viacerí furmani utŕžili trestné body v sekundách.  Najväčší problém súťažiaci mali s cúvaním záprahu do stodoly s povinnosťou zacúvania až po zadnú stenu. Náročnosť tejto prekážky robila mnohým starostí a dokonca jeden furman ani nezacúval, koníky rezignovali. Túto disciplínu najlepšie zvládli Porvazník Jozef z Modrej nad Cirochou, Peter Žilík z Brezna, a Chobor Peter

Disciplína na presnosť vyžadovala prekonať päťrebrový retardér a v časovom strese musel pomocník furmana presekať 12 cm žrď. V zápale boja nevydržala aj jedna sekera. Začelenie sa podarilo na nulu jednému súťažiacemu. Súťažná disciplína bola divácky dobre povzbudzovaná. Túto disciplínu absolvovali najlepšie Peter Žilík z Brezna, Ľubomír Krkoška z Pohorelej a Jozef Porvazník.

Disciplína stíhacia s metrovicou je divácky veľmi zaujímavá. Je to zároveň aj rýchlostná disciplína s jednou prekážkou a to naloženie a vyloženie metrovice na čas. A keďže súťažia dvaja furmani naraz a vedľa seba, divák ma možnosť sledovať zápas dvoch furmanov o každú sekundu. Každému sa meria čas a furman má možnosť vyhrať dvakrát v jednej disciplíne. Raz keď splní disciplínu skôr ako jeho kamarát na druhej dráhe a druhý krát, keď dosiahol najlepší čas a v hodnotení tejto časti súťaže sa umiestni na jednom z troch prvých miest. Najlepší boli Peter Chobor z Pavloviec, Peter Žilík z Brezna a Jozef Porvazník.

Silová disciplína je vždy vyvrcholením súťaže furmanov. V tejto disciplíne sa ukáže každý záprah, každý ťažný kôň ale aj každý furman, aké má kvality. Kôň musí potiahnúť ťažké bremeno, záprah musí ukázať ako vie zatiahnuť jedným opretím a furman ukáže ako ovláda svoj záprah. Aj pomocník musí ukázať svoju profesionálnu zručnosť pri postupnom upínaní dreva. Aj na tejto súťaží sa tieto kvality jasne ukázalo. Najsilnejšie a najzohratejšie  záprahy a najlepší furmani a ich pomocníci boli Peter Chobor, Jozef Sulinský a ich záprah Emil a Fukso, druhí boli Peter Žilík, s Jánom Turňom a ich záprahom Adou a Lesom, tretí boli  Rudolf Ďurica s pomocníkom Michalom Babeľom a záprahom Urbanom a Burom.

Najlepším súťažicim furmanom celej súťaže sa stal Peter Žilík, na druhej priečke sa umiestnil Peter Chobor a trení najúspešnejší na tejto súťaži bol Jozef Porvazník.     

Pri hodnotení podujatia nemôžme zabudnúť na všetkých ľudí, ktorí boli zapojení do organizácie. Boli to predovšetkým pracovníci obce, ktorí celé tri týždne pracovali na príprave súťažného podujatia. Svojú úlohu výborne splnili tiež starostka obce a poslanci obecného zastupiteľstva v Závadke n/Hr. Nezabúdame ani na tých ktorí podporili toto vydarené podujatie sponzorskou štedrosťou. Zoznam bol zverejnený na súťažisku a keď získame ich zoznam tak ho do tohto článku doplníme.

Osobitné oceňujem pôsobnosť hlavného rozhodcu Ing. Ivana Pompuru a jeho asistentku Eriku Kollárovú a komentátora Jána Simana, Jána Kukuľu, vedúceho prevádzkárne.

Jedno síce organizačne náročné ale pekné  a pútavé   podujatie na Horehroní  prilákalo veľa cca 800 divákov, ktorí neľutovali, že prišli.  Naša vďaka patrí tým, ktorí boli ochotní vytvoriť príjemnú športovú a kultúrnu atmosféru celého  podujatia - furmanom z Asociácie furmanov Slovenska. Všetkým, ktorí sa zúčastnili či ako diváci alebo organizátori  prajem, aby dlho spomínali na súťaž furmanov v Závadke n/Hr v roku 2007.    

František Ďurčenka

Fotogaléria

Kontakt

V pripade akychkolvek informacii kontaktujte predsedu AFuS-u:

JOZEF PUŠKÁR
Kúpeľná 39
962 37 Kováčová

Mobil: +421 903 547 940
E-mail: puskar58@gmail.com